Dieta ketogeniczna: co warto wiedzieć?

Dieta ketogeniczna wzbudza wiele emocji, na co w znacznym stopniu wpływają jej podstawowe założenia. Dieta, która ma nam ułatwić odchudzanie, bazuje na tłuszczach.

Co warto wiedzieć na ten temat?

Zasady diety ketogenicznej są dość proste: aby zredukować masę ciała, należy ograniczyć spożycie węglowodanów, a częściej sięgać po tłuszcze. Stanowią one aż 80-90% diety, pozostała jej część to białko oraz węglowodany. Są to dość specyficzne założenia, dlatego też tak ważne jest tu wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Odchudzanie umożliwiają tu dwie rzeczy. Ważne jest tu ograniczenie węglowodanów, co sprawia, iż uczucie głodu jest skutecznie zahamowane. Brak węglowodanów sprawia, że organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczy, wskutek czego dochodzi do ich rozpadu, czyli ketozy. Umożliwia to odchudzanie, a osoby, które przestrzegają zasad tej diety, mogą w dość krótkim czasie osiągnąć widoczne efekty. Warto jednak pamiętać, iż nie każdy może z takiej diety korzystać, a odpowiednio ułożony jadłospis staje się tu sprawą bardzo ważną. Dieta ketogeniczna może się też wiązać z pewnymi problemami, a wśród możliwych skutków ubocznych pojawiają się problemy z trawieniem oraz koncentracją. Spadek energii, zmęczenie – oto kolejne dolegliwości, które mogą się pojawić w przypadku stosowania takiej diety w niewłaściwy sposób lub w przypadku osób mających problemy ze zdrowiem.

fizjovitae.pl

Redakcja pieknieje.pl