Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie zmiany naczyniowe na skórze

Jak powstają zmiany naczyniowe na skórze?

Data publikacji 29 marca 2021


Zmiany naczyniowe na skórze oznaczają nieprawidłowości oraz zaburzenia funkcjonowania tak zwanych naczynek. Z reguły są one jedynie bardziej widoczne, ale mogą pojawiać się także wyraźne plamy oraz guzki na skórze w intensywnie czerwonym kolorze.

Przyczyny powstawania zmian naczyniowych na skórze

Nie można tego bagatelizować, ponieważ czasami może to być objaw poważnej choroby naczyniowej. Występują różne rodzaje zmian naczyniowych, a prawidłowa diagnoza może być postawiona wyłącznie przez doświadczonego dermatologa. Najpopularniejsze są teleangiektazje, które są określane również mianem pajączków naczyniowych. Występują najczęściej u kobiet z powodu osłabienia ścian naczynek wywołanego estrogenem, czyli żeńskim hormonem. Zaburzenia rozwoju naczyń mogą spowodować malformacje naczyniowe, czyli zmiany wrodzone, które charakteryzują się występowaniem małych guzków w kolorze czerwonym lub różowym. Po 30 roku życia mogą się pojawić punkty rubinowe, które są wywołane nieprawidłowym rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Są to zmiany naczyniowe, które można rozpoznać najłatwiej, ponieważ przyjmują postać małych, czerwonych grudek. Jeżeli zmiany naczyniowe występują jednocześnie z krostkami to możemy mówić o trądziku różowatym. Niestety jego leczenie jest bardzo czasochłonne i problematyczne, a do tego wymaga użycia terapii sterydowej. U dzieci z reguły występują łagodne zmiany naczyniowe w kształcie guza, które określane są jako naczyniaki. Zazwyczaj znikają one samoistnie, jednak jeżeli utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie należy zgłosić się do lekarza pediatry.

Rodzaje zmian naczyniowych

U młodych ludzi mogą pojawić się także plamy winne, które występują z reguły w okolicach głowy i szyi. Warto dodać, że większość zmian naczyniowych znika samoistnie i nie jest wymagane żadne specjalistyczne leczenie. Czasami zabieg jest jednak niezbędny i wtedy stosuje się laser lub światło LED. Niszczą one ścianki naczyń, dzięki czemu problem znika. Warto mieć jednak na uwadze, że zabiegi nie zmniejszają podatności skóry na wystąpienie zmian naczyniowych, dlatego bardzo ważna jest odpowiednio zastosowana profilaktyka. Zmiany naczyniowe pojawiają się zazwyczaj u osób między 18 a 35 rokiem życia. Po tym czasie następuje chwila przerwy, a drugi szczyt występuje u ludzi między 50 a 60 rokiem życia. Teleangiektazja pojawia się także często u kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa się wtedy poziom progesteronu, który bezpośrednio osłabia ściany naczyń żylnych. Wzrost objętości krwi krążącej przyczynia się do nadmiernego rozciągania żył, którego skutkiem jest gromadzenie się krwi wewnątrz naczyń krwionośnych.

Redakcja pieknieje.pl

Nasz zespół ekspertów oferuje wiedzę na temat pielęgnacji, urody, włosów, lifestyle'u, zdrowia i mody. Dzięki naszym artykułom dostarczamy praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomagają w codziennej trosce o wygląd i samopoczucie. Jesteśmy źródłem cennych informacji dla każdego, kto chce być na czasie i poprawić jakość swojego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Buty otropedyczne