Pielęgnacja suchych i łamliwych włosów – jak o nie zadbać?

Pielęgnacja przesuszonych włosów jest dość wymagająca, jednak przy odpowiednim podejściu i systematycznej rutynie można znacznie poprawić ich stan. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym Twoje włosy odzyskają dawny blask.

Dlaczego włosy stają się nadmiernie przesuszone i łamliwe?

Przyczyn zniszczonych włosów jest oczywiście wiele. Wśród czynników zewnętrznych najczęściej kobiety szkodzą swojej fryzurze niedoborową dietą, piciem za małej ilości wody, przewlekłym stresem czy zmęczeniem. Wśród innych przyczyn przesuszonych włosów wyróżniamy między innymi:

  • częstą stylizację z użyciem ciepła (suszenie, prostowanie, lokowanie),
  • farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie,
  • zbyt częste mycie włosów,
  • stosowanie za silnych kosmetyków,
  • kontakt z intensywnym promieniowaniem UV i chlorowaną wodą.

Nie można jednak zapominać także o możliwych zaburzeniach hormonalnych, które również mogą wpłynąć na strukturę, a przez to także wygląd włosów.

Jak skutecznie dbać o suche włosy?

Po pierwsze, warto postawić na delikatny szampon oraz odpowiednią odżywkę, którą będziesz stosować przy każdym myciu. Pamiętaj, aby myć włosy w letniej, a nie gorącej wodzie, aby dodatkowo nie uszkodzić wrażliwej struktury pasm. Następnie delikatnie rozczesz włosy i odciśnij je w ręczniku z mikrofibry. Jeżeli to możliwe, pozostaw je do naturalnego wyschnięcia. Jeżeli jednak musisz użyć suszarki, to wybierz chłodne powietrze. Przez pierwszych kilka tygodni pielęgnacji suchych włosów, należy raz w tygodniu nakładać maskę. W pielęgnacji, mającej na celu głębokie nawilżenie włosów, doskonale sprawdzą się naturalne olejki, które znajdziesz tutaj: https://fryzart.pl/product-pol-19794-Davines-OI-OIL-Absolute-Beautifying-Potion-uniwersalny-olejek-do-wlosow-135-ml.html. Dzięki nim szybciej przywrócić włosom miękkość i odbudujesz ochronną warstwę.

Kosmetyki, które pomogą w pielęgnacji

W łazience warto posiadać jedną naturalną odżywkę, którą będziesz stosować przy każdym myciu oraz jedną o nieco intensywniejszym działaniu. Warto także zaopatrzyć się w maskę do włosów oraz olejek do codziennej pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych. W sklepach można znaleźć już wiele linii dedykowanych wymagającym włosom, dlatego z pewnością bez problemu znajdziesz odpowiednie produkty dla siebie.

Podsumowując, warto przede wszystkim zacząć od zmiany nawyków. Rezygnacja z suszenia czy intensywnej stylizacji włosów może znacząco wpłynąć na poprawę ich struktury. Do tego najlepiej wykorzystać kosmetyki naturalne, posiadające w swoim składzie wyciągi roślinne oraz dobroczynne oleje, które głęboko odżywią i nawilżą włosy. Tak jak przy każdej pielęgnacji należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ regularność w dbaniu o swoją fryzurę jest kluczem do osiągnięcia pożądanego efektu.

Redakcja pieknieje.pl