Co poradzić na włosy zniszczone słońcem?

Na zniszczenie włosów wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest słońce. Niestety, trudno jest się przed nim bronić, bo latem zwyczajnie przyjemnie jest wygrzewać się w jego promieniach, a noszenie na przykład czapki czy kapelusza nie dla wszystkich jest wygodne. Na efekty nie trzeba długo czekać – jeśli spędzało się latem na słońcu wiele czasu, stan włosów może być naprawdę opłakany. Jak im pomóc?

Niezbędna regeneracja

Włosy zniszczone słońcem są przesuszone i matowe, nie wyglądają dobrze, ale na szczęście rzadko zdarza się, by nawet silne słońce powodowało na pasmach tak silne zniszczenia jak na przykład farbowanie. Oznacza to, że zregenerowanie takich pasm nie jest bardzo trudne, trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie preparaty. Kluczowa będzie dobra maska, dogłębnie odżywiająca i nawilżająca. Taki produkt trzeba jednak wybrać rozważnie. Wiele masek obiecujących dogłębne odżywienie wpływa tylko na doraźne poprawienie stanu włosów, co oznacza, że wygładzają je i nabłyszczają, ale wcale nie odżywiają. Tak działają silikony, które w dłuższej perspektywie niszczą włosy, gdyż uniemożliwiają przenikanie w ich głąb odżywczych składników zawartych w innych preparatach.

Przydadzą się też inne produkty regenerujące, jak dobry szampon nawilżający oraz odżywka stosowana po każdym myciu. Włosy zniszczone są też niełatwe do rozczesywania, dlatego konieczne będzie zaopatrzenie się w dobry preparat, na przykład serum do końcówek. Ponieważ jednak takie produkty także zwykle oparte są na mieszaninie silikonów, dużo lepiej będzie sięgnąć po naturalny olejek.
Jeśli jednak zastosuje się dobrą maskę i odżywkę, taki preparat może okazać się zbędny, gdyż nawilżone i odżywione włosy dadzą się rozczesać bez trudu.

Najlepiej unikać

Wbrew pozorom, unikanie zniszczeń włosów przez słońce nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o pewnych zasadach. Na pewno fatalnie działa wychodzenie z mokrymi włosami na silne słońce. Choć jest to trik pozwalający na ich rozjaśnienie, często bardzo pożądane, mocno też szkodzi. Warto pamiętać, że mokrą skórę słońce parzy – podobnie jest w przypadku włosów, gdyż powoduje gotowanie się cząsteczek wody na włosach i rozsadzanie łusek, wobec czego pasma stają się zniszczone, suche, szorstkie i matowe.

Trzeba zatem unikać takich sytuacji, a także warto zastosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci specjalnych kosmetyków. Są to mgiełki i spraye, które zawierają filtry UV, a przy tym nawilżają pasma. Ich regularne stosowanie pozwala zachować włosy w dobrej kondycji przez całe upalne lato.

Redakcja pieknieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.