Witamina D dla zdrowia

Dosyć późno zauważono, że witamina D w ciele człowieka zachowuje się niemal tak samo, jak hormon. Jest ona czymś znacznie więcej, niż tylko witaminą – ma wpływ na działanie każdego narządu w organizmie i jest ważna do tego stopnia, że ludzkie ciało samo wypracowało sobie sposób na jej uzupełnienie, jakim jest „żywienie się” światłem słonecznym. Jak zatem już na wstępie widać, wpływ witaminy D na zdrowie jest bardzo duży i trudno jest w jakikolwiek sposób podważać ten fakt.

Wpływ witaminy D na zdrowie

Niewielu z nas jest tego jednak świadomych, stąd też ogromna liczba ludzi może cierpieć na przewlekły niedobór tejże właśnie witaminy. Z czego to wynika? Prawdopodobnie ze słabego przyswajania witaminy D lub jej kompletnego braku w codziennej diecie, być może także ze zbyt małej dawki promieniowania słonecznego. Jak nietrudno się domyślić, zimą nie jest zbyt łatwo o dostateczną dawkę witaminy D, nawet jeśli przebywamy na zewnątrz dość długo. Jeszcze trudniej jest, jeśli nasz organizm nie posiada żadnego innego źródła tej witaminy. Dobrze jest więc zadbać o dietę bogatą w witaminę D, zwłaszcza, że na naszej szerokości geograficznej to raczej właśnie zbilansowana dieta będzie głównym źródłem tej życiodajnej witaminy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy latem raczyli się słońcem ile tylko dusza zapragnie! Należy jednak wówczas pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, które będą bezpośrednio chronić naszą skórę.

Nie tylko słońce

Sposobów na przyjmowanie witaminy D jest znacznie więcej – nie jesteśmy skazani jedynie na kąpiele słoneczne. To, co jemy, może być naszym sprzymierzeńcem w walce o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Choć więc istnieją suplementy witaminowe w postaci tabletek, to po co się nimi faszerować, skoro możemy przyjmować witaminę D podczas posiłków, w tym, co aktualnie spożywamy? Dodatkowo, możemy też skierować swoją uwagę na zdrowe preparaty, które znane są ze swoich zbawiennych właściwości od dekad – wspomnieć warto tu chociażby o oleju z wątroby dorsza. Uzupełnijmy swoją dietę w ten specyfik, aby w szybkim tempie zobaczyć efekty jego działania! Witamina D występuje bowiem w bardzo dużych ilościach właśnie w oleju z wątroby dorsza (ale nie w oleju z tej ryby!). Nie zaszkodzi również włączyć do diety innych witamin, między innymi witaminy D3 – to najbardziej aktywna wersja witaminy D. Ktoś mógłby zapytać, po co to wszystko, po co dbać o odpowiednią ilość witaminy D w organizmie? Odpowiedź jest banalnie wręcz prosta: niedobór witaminy D prowadzi do gamy innych niedoborów i problemów z metabolizmem. Hamuje także wchłanianie przez organizm tłuszczów oraz wapnia. Do tego ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólny nastrój. Aż trudno uwierzyć, że jedna witamina może być odpowiedzialna za tak wiele funkcji, prawda? Jeśli zatem podejrzewasz u siebie niedobór witaminy D, niezwłocznie zacznij przyjmować ją w odpowiednich ilościach. Może się bowiem okazać, że jej zastrzyk zmieni radykalnie na plus funkcjonowanie Twojego organizmu i z dnia na dzień poprawi Twój kiepski humor.

Redakcja pieknieje.pl