Dieta na wzmocnienie szkliwa zębowego
Data publikacji 5 czerwca 2020Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organizmie, ale to nie oznacza, że jest niezniszczalne. Uszkadzają je w głównej mierze kwasy powstające w jamie ustnej, w czasie spożywania każdego posiłku. To następnie przyczynia się do rozwoju próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Istnieją na szczęście metody, aby ochronić szkliwo.
Dieta na wzmocnienie szkliwa zębowego
Oto co może pomóc w zachowaniu zdrowych i pięknych zębów:
Herbata zielona: W niej znajduje się fluor, który z kolei wzmacnia szkliwo oraz zapobiega powstawaniu próchnicy. Należy pić filiżankę tej herbaty (bez dodatku cukru), po każdym posiłku.
Przygotowanie płynu: Wodę zagotować, następnie odstawić na 5 minut, aby przestygła. Do filiżanki wsypać płaską łyżeczkę zielonej liściastej herbaty, zalać wodą. Parzyć około 2-3 minut. Te same liście można parzyć jeszcze 2 razy.
Szałwia: Roślina ta rozpuszcza kamień, odkładający się na zębach. Jest on przyczyną rozwoju wielu chorób jamy ustnej, np. paradontozy czy zapalenia dziąseł. Powoduje również uszkadzanie szkliwa oraz nadwrażliwość zębów.
Inne produkty
Napar do płukania: Około 2 łyżek liści szałwii zalać jedną szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem około 10 minut. Po tym czasie napar przecedzić. Płukać nim zęby, po każdym posiłku (przez około kilka minut).
Żurawina: Posiada związki, które neutralizują aktywność bakterii chorobotwórczych, występujących w jamie ustnej oraz zapobiega rozwojowi próchnicy. Ponadto zmniejsza tworzenie się płytki nazębnej. Spożywanie owoców: można jeść je w formie suszonej, jako sok, w postaci kisielu lub jako powidła. Najlepiej bez dodatku cukru. Cukier szkodzi zębom i sprzyja próchnicy.
Wyżej wymienione rośliny to naturalni sprzymierzeńcy zdrowych zębów. Warto po nie sięgać, ze względu na dobroczynne działanie względem jamy ustnej, ale także na inne korzystne aspekty zdrowotne. Są źródłem witamin, substancji odżywczych i przeciwutleniaczy, które działają antyoksydacyjne i przeciwnowotworowo.