Zdrowe nawyki żywieniowe
Data publikacji 29 marca 2020
Wiele osób błędnie sądzi, że nie ma czasu na stosowanie w swoim codziennym życiu zdrowych nawyków żywieniowych, uważając je za czasochłonne. Nic bardziej mylnego. Można żyć i żywić się zdrowo, nie spędzając przy tym całego dnia w kuchni. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowe nawyki żywieniowe wcale nie wiążą się z koniecznością spożywania nieznacznych, pozbawionych smakowitych przypraw. Zdrowe jedzenie może nie tylko dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych, ale również może być smakowite, dostarczając tym samym dużo przyjemności z jedzenia. Prawidłowe i zdrowe odżywianie jest nie tylko bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia, ale również niezbędne jest do utraty lub utrzymania prawidłowej masy ciała.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Nawyki są automatycznymi zachowaniami, utrwalanymi przez cyklicznie wykonywanie pewnych czynności. Dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć dzieci wartości zdrowego odżywiania. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma możliwości nauki zdrowych nawyków żywieniowych już w dorosłym życiu – tu wystarczy nieco cierpliwości i staranności w doborze posiłków, aby po pewnym czasie odruchowo sięgnąć po zdrowy i bardzo dobrze że zbilansowany posiłek. W przypadku wprowadzenia w życie zasad związanych ze zdrowym żywieniem bardzo ważne jest ich świadome stosowanie. Wbrew pozorom świadomość ma bardzo duży wpływ na zautomatyzowanie wielu zachowań.
Jednym ze zdrowych nawyków żywieniowych jest bez wątpienia nawyk regularnego jedzenia. Dzięki temu organizm ma siłę i możliwości do dalszego prawidłowego funkcjonowania, dzięki temu że regularnie otrzymuje właściwe składniki zawarte w pożywieniu. Ponadto dzięki regularnemu zjadaniu posiłków, organizm nie potrzebuje magazynowania zasobów w postaci tkanki tłuszczowej. Poza regularnym spożywaniem posiłków ważne jest również ich powolne spożywanie i dokładne gryzienie poszczególnych jego składników. To ważne, bowiem mózg informacje o sytości otrzymuje po około 20 minutach jedzenia. Z tego płynie bardzo prosty wniosek – im posiłki w ciągu dnia są szybciej spożywane, tym ich ilość, a często także i kaloryczność jest znacznie większa.
Regularne jedzenie
Kolejny zdrowy nawyk to jedzenie regularnie 5 posiłków dziennie, najlepiej co 2-3 godziny. Posiłki powinny być dostosowane do zapotrzebowania kalorycznego, nie mogą być zbytnio obfite. Dobre planowanie posiłków i regularne jedzenie pomaga zapobiegać nagłym napadom głodu, mogącym doprowadzić do zjedzenia czegoś bardzo kalorycznego czy niezdrowego.
Decydując się na wprowadzenie w swoim życiu zdrowych nawyków żywieniowych warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku powszechnie panującym mitem jest zasada mówiąca o tym, z dbając o zdrowie i piękna sylwetkę nie powinno się jeść po 18. Osoby chodzące bardzo późno spać jedząc o tej porze przed snem mogą doświadczać uciążliwego uczucia głodu. Zarówno lekarze jak i dietetycy zalecają zjedzenie ostatniego posiłku na około 2 godziny przed snem. Posiłek powinien być niezbyt obfity, składający się z wartościowych i lekkostrawnych składników.