Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle skóra przyszłej mamy

Skóra przyszłej mamy – jak ją pielęgnować?

Data publikacji 20 kwietnia 2021


Ciąża to wymagający czas dla każdej kobiety. Wiele pań czuje się w tym okresie swojego życia wspaniale, ciesząc się niesłabnącą urodą, która wręcz rozkwita. Są jednak kobiety, które postrzegają swoje ciało trochę inaczej. Zmagają się z poważnymi problemami, na przykład skórnymi. To, co może spotkać ciężarne, to między innymi rozstępy oraz przebarwienia posłoneczne.

Skóra przyszłej mamy

Mając świadomość, na jakie zagrożenia można być narażonym, zwyczajnie można o siebie lepiej zadbać. Ale od początku. Po pierwsze największą zmorą kobiet w ciąży jest wizja pojawiających się rozstępów. Rzeczywiście może do tego dojść, szczególnie wtedy, gdy skóra jest mało elastyczna i słabo nawilżona. Gdy zaczyna się rozciągać, ponieważ w trzecim semestrze brzuch rośnie bardzo szybko, mała elastyczność skóry nie pozwoli zachować jej nieprzerwanej struktury. Pojawią się linie poprzeczne lub podłużne, które na początku będą miały kolor jasnoróżowy lub fioletowy. Potem, po kilku miesiącach zbieleją.

Co zrobić, by nie pojawiły się rozstępy?

Co można zrobić, by rozstępy się nie pojawiły? Czy może nie ma na to żadnego sposobu i są po prostu nieuchronne? Na szczęście nie. Warto już od początku ciąży dbać o elastyczność skóry, a jeszcze lepiej wcześniej, zanim rozpocznie się starania o dziecko. Wystarczy wmasowywać w skórę odpowiednie kosmetyki, które ją uelastyczniają. To mogą być mleczka, balsam lub olejki. Te ostatnie działają wyjątkowo na skórę, dlatego są najbardziej polecane.

Ostuda w ciąży

Kolejna zmora kobiet w ciąży to ostuda, a zatem poważne i rozległe przebarwienia na twarzy, które związane są ze zmianami hormonalnymi. Ciąża to prawdziwa hormonalna huśtawka. Dlatego też skóra jest wtedy bardziej narażona na plamy posłoneczne. U wielu kobiet pojawiają się one na przykład na czole, na szczytach kości policzkowych, pod oczami. Są dosyć intensywne w kolorze i rozległe. Często mają barwę ciemnobrązową. Co zrobić, by się nie pojawiły? Jak najbardziej chronić swoją twarz przed działaniem słońca. Potrzebne będą kremy z filtrem, który nakłada się w okresie wiosny oraz lata. Dodatkowo buzię można chronić na przykład czapką z daszkiem lub kapeluszem przeciwsłonecznym. Gdy tylko zakończył się etap ciąży, można wybrać się do dermatologa lub kosmetologa i dowiedzieć o możliwości leczenia ostudy. Najczęściej polecane są różnego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem lasera, które wyrównują koloryt skóry i niwelują przebarwienia. Na szczęście z ostudą można sobie poradzić, dlatego nie ma sensu martwić się nią na zapas.

Redakcja pieknieje.pl

Nasz zespół ekspertów oferuje wiedzę na temat pielęgnacji, urody, włosów, lifestyle'u, zdrowia i mody. Dzięki naszym artykułom dostarczamy praktyczne porady i najnowsze trendy, które pomagają w codziennej trosce o wygląd i samopoczucie. Jesteśmy źródłem cennych informacji dla każdego, kto chce być na czasie i poprawić jakość swojego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

skóra przyszłej mamy