Atopowe zapalenie skóry – najczęstsza choroba skóry dzieci i niemowląt

Nie wszystkie podrażnienia skóry są tym samym, co atopowe zapalenie skóry. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek zmiany na skórze dziecka, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest uważna obserwacja.

Co to jest AZS?/

To przewlekla zapalna choroba skóry, której przyczyny i przebieg są bardzo złożone.
Najczęściej dotyka dzieci. Objawy pojawiają się stopniowo. AZS wiąże się z uporczywym świądem, wyjątkowo bolesnym i bardzo dokuczliwym.

Atopowe zapalenie skóry – jakie są przyczyny choroby?/

Około jedna piąta dzieci w wieku poniżej sześciu lat cierpi na AZS.
Mniej więcej jedna trzecia dzieci ma objawy, które z biegiem lat się zmniejszają, a ostatecznie ustępują. W dużej ilości przypadków, są to objawy skórne, a także inne stany alergiczne, takie jak astma, katar sienny.
Mimo wielu przeprowadzonych badań, przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są dokładnie znane. Jednak zazwyczaj główny czynnik to predyspozycje genetyczne.
Z tego względu, nadwrażliwość, podatność na reakcje i związek z innymi chorobami alergicznymi, ryzyko zachorowania dziecka, którego rodzic również ma również AZS, wynosi od dwudziestu do czterdziestu procent. Jeśli natomiast chorują oboje rodzice, to ryzyko jest znacznie większe – może wynosić od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent.
Oprócz wrodzonych predyspozycji, bardzo ważną rolę odgrywają także czynniki zewnętrzne i środowiskowe, takie jak, wysiłek fizyczny, stres, infekcje i alergeny (na przykład jedzenie, pyłki, kurz, sierść zwierząt).
Stresujące i ekscytujące wydarzenia mogą znacznie nasilić objawy choroby.

AZS to bardzo częsta przypadłość niemowląt/

Mimo że atopowe zapalenie skóry może wystąpić w każdym momencie życia, to zazwyczaj zaczyna się w okresie niemowlęcym.
Jednak karmienie piersią przez pierwsze cztery miesiące życia znacznie zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry. Dobre efekty daje także pielęgnacja skóry poprzez codzienne i konsekwentne stosowanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Dotyczy to także maluchów, których skóra nie jest sucha.
Jeśli w rodzinie występują alergie (mama, tata, rodzeństwo), przed porodem należy dowiedzieć się, jakie są metody leczenia AZS i jakie można stosować środki zapobiegawcze.

Atopowe zapalenie skóry – najczęstsze objawy/

Pierwszą oznaką AZS jest zazwyczaj ciemieniucha na buzi i zewnętrznych częściach rąk i nóg. Skóra robi się wtedy czerwona, wilgotna i łuskowata. Dziecko cierpi z powodu świądu. To zaczerwienienie skóry zamienia się w swędzącą i łuszczącą się egzemę, która może występować u niemowląt na twarzy, uszach i na głowie. U małych dzieci zazwyczaj pojawia się w zgięciach łokci, nóg, szyi i dłoni.
W niektórych przypadkach wyprysk rozprzestrzenia się na całe ciało. Swędzenie jest bardzo trudne do opanowania. Uporczywe drapanie powoduje uszkodzenie skóry, która staje się pożywką dla bakterii i wirusów. To może wywołać infekcję.

Redakcja pieknieje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *