Zmiany naczyniowe na skórze

0
313

Pierwotne teleangiektazje mają podłoże genetyczne. Wtórne to problemy naczyniowe nabyte.

Nasilają się i powstają w wyniku takich schorzeń jak niewydolność żylna, nadciśnienie tętnicze, choroby przewodu pokarmowego czy zmiany hormonalne. Jeżeli chodzi o wahania hormonalne odpowiedzialne za powstawanie i zaostrzanie się problemu to mam tu na myśli przede wszystkim schorzenia tarczycy oraz te związane z ciążą i menopauzą.

Kiedy się pojawiają?

Zmiany naczyniowe i skórne pojawiają się u kobiet po 35. roku życia, których dotąd problem ten nie dotyczył. Powodem jest obniżający się poziom estrogenów. Warto więc podejmować zawczasu działania profilaktyczne, gdyż kruchość, rozszerzanie i pękanie naczyniek krwionośnych to nie tylko szpeci, ale może stać się przyczynkiem do powstania trądziku różowatego. Rosacea rozpoczyna się zwykle w 20. – 30. roku życia, a do nasilenia objawów dochodzi w wieku 40. i 60 lat. Problem ten mający wymiar medyczny dotyczy obu płci, a więc zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku trądziku różowatego konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Wszystkim osobom, które zauważyły u siebie skłonności do czerwienienia cery, nieprawidłowości naczyniowe bądź też mają zdiagnozowany trądzik różowaty zaleca się zmianę stylu życia. Przede wszystkim warto zrezygnować z alkoholu oraz pikantnych i ciężkostrawnych potraw. Nie wskazane są także wizyty w saunie, solarium, przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, wielogodzinne wygrzewanie się na plaży czy wystawianie się na działanie mroźnego wiatru. Nie wystarczy posmarować się preparatem z bardzo wysokim filtrem + 50. Przyczyną zmian naczyniowych jest bowiem wysoka temperatura. Ścianki ich naczyń pękają również, gdy jej amplituda temperatur przekroczy 20 stopni C. Na – przykład wtedy, gdy często wychodzi się z klimatyzowanych pomieszczeń na upał.

Do rozwoju pajączków przyczynia się również stres i niewłaściwa pielęgnacja skóry. Na rynku znajdziemy preparaty, do skór ulegających zaczerwienieniom, z wybrzuszonymi naczyńkami oraz z trądzikiem różowatym. Preparaty z te często oparte są na wyciągach roślinnych o udokumentowanym naukowo działaniu obkurczającym naczyńka krwionośne. Mam tu na myśli arnikę, rutynę z pączków perłowca japońskiego, kasztanowiec zwyczajny. Wiele z nich ma dużo składników aktywnych.. Kosmetyki te są kontynuacją zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Niezbędne produkty w pielęgnacji to : Krem, Maseczkę, Serum, Mleczko, Tonik Redukujące Zaczerwienienia, Krem Wyrównujący Koloryt oraz Płyn Micelarny do Demakijażu Twarzy, Oczu I Ust. Takich właśnie preparatów przeznaczonych do cer z tendencją do rozszerzania się naczyniek zawierających w swym składzie składniki aktywne uszczelniające naczyńka, rozjaśniające i działające przeciwzapalnie winny szukać na sklepowych półkach osoby z defektami naczyniek.

Czytaj etykiety

Warto sprawdzić na etykiecie czy w ich składzie znajdują się takie składniki aktywne jak m.in. : witamina K, witamina C, związki krzemu, algi morskie, krwawnik, kasztanowiec zwyczajny, arnika, rutyna. Jeżeli producent nie podał informacji o stężeniu witaminy K oznacza to, iż preparat zawiera zaledwie jej śladowe ilości. Te zaś są niewystarczające by uzyskać odpowiedni efekt terapeutyczny. By móc oczekiwać poprawy stężenie witaminy K w dermokosmetyku winno wynosić 2 %. Jednocześnie warto podkreślić, iż stosowanie jej w zbyt dużych stężeniach przynosi wręcz odwrotne skutki. Prowadzi do podrażnień, które mogą wywołać stan zapalny, a ten skutkuje uszkodzeniem ścianek naczyniek. Osoby z problemami naczyńkowymi jak ognia winny unikać kosmetyków z retinolem i mentolem oraz zabiegów kosmetycznych z użyciem kosmetyków zawierających w swym składzie m.in. : glikol propylenowy, alkohol etylowy, eucerynę, konserwanty. U osób takich nie wykonuje się także rozgrzewających zabiegów kosmetycznych, tych, podczas których dochodzi do tarcia lub ucisku skóry, światłoterapii, złuszczania z zastosowaniem kwasu salicylowego i mocnych kwasów owocowych. Można stosować kawitację, sonoforezę, jonoforezę, drenaż limfatyczny, ultradżwięki, IPL i zabiegi o działaniu kojącym. Zamiast mydła o alkalicznym pH do codziennego mycia zaleca się preparaty łagodne, niepieniące się i bezzapachowe. Co kilkanaście dni winno wykonywać się piling enzymatyczny, a do codziennego demakijażu stosować specjalne delikatne mleczka, toniki czy płyny micelarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here