Silikony a pielęgnacja włosów

0
284

Czy kupując szampon zwracasz uwagę na jego skład? Czy sprawdzasz obecność silikonu w produktach? Zobacz, co ma wpływ na twoje włosy.

Pielęgnacja włosów nie przynosi rezultatów, kolor nie trzyma się włosów lub jest zupełnie inny niż ten, który obiecywał producent farby? Powodów może być wiele. Ale czy sprawdzałaś skład preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów, których używasz codziennie? Czy jest w nich silikon? Jeśli tak, to właśnie poznałaś przyczynę swoich kłopotów.

Silikony a pielęgnacja włosów

Silikony są produktami bezbarwnymi i bezwonnymi, ich głównymi surowcami są kwarc i metaliczny krzem. Są wykorzystywane w szamponach, odżywkach i środkach stylizujących do włosów. Ich zaletą jest natychmiastowy efekt, jaki pozostawiają na włosach, szczególnie suchych, zniszczonych i matowych. Dają poczucie wygładzenia, jedwabistości i miękkości.

Wpływają korzystnie na grubość łodyg włosowych. Ułatwiają rozczesywanie, nadają połysk, nie powodują obciążenia włosów, nie wywołują podrażnień i uczuleń. Są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, tlenu i światła, w tym również promieniowania UV, z tego powodu są częstym składnikiem serii słonecznych do pielęgnacji włosów.

Niestety większość z nich jest odporna także na wodę, to oznacza, że są trudne do wymycia. Oblepiając szczelnie włosową łuskę, tworzą na włosie film, uniemożliwiający wniknięcie w głąb włosa substancji odżywczych dostarczanych im podczas pielęgnacji oraz pigmentów kosmetycznych, podczas farbowania. Ponadto częste stosowanie produktów zawierających w swoim składzie silikony, sprawia, że włos okrywa się coraz większą ilością warstw preparatu. Z czasem skutkuje to nadmiernym obciążeniem włosa, który staje się trudny do ułożenia.

Dobre i złe silikony

Dziś coraz częściej spotykamy się z określeniem „dobre” i „złe” silikony. Takie, których użycie nie będzie miało negatywnego wpływu na włosy i takie, których powinnaś się wystrzegać. To, do której grupy można zaliczyć silikon, zawarty w używanym przez ciebie kosmetyku, zależy od stopnia jego rozpuszczalności w wodzie. 

Najniebezpieczniejsze dla twoich włosów są silikony nierozpuszczalne w wodzie, ich stosowanie wymaga głębokiego oczyszczania włosowych łodyg, z użyciem silnych detergentów zawierających siarczany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here