Co się dzieje ze skórą przyszłej mamy?

0
388

W czasie ciąży twoja skóra jest bardziej miękka. Wynika to ze zwiększonego zatrzymywania wody przez organizm. Natura wynagradza nam zmiany skórne wynikające z ciąży – uaktywnione hormony przydają naskórkowi ciężarnej charakterystycznego „blasku”.

Co się dzieje ze skórą przyszłej mamy?

Czarna kreska

Jest to dostrzegalna ciemna, cienka smuga, przebiegająca od kości łonowej do pępka. Bardziej widoczna u kobiet z ciemniejszą cerą. Wywołuje ją nagromadzenie barwnika nazywanego melaniną. Intensywność zabarwienia nie ma związku z płcią potomka, porodem przedwczesnym, poronieniem, inteligencją (czasami, przyszła mama, spotyka się z takimi „legendami”). Znika po kilku lub kilkunastu miesiącach po porodzie.

Ostuda

Polega na ciemnieniu naskórka wokoło ust, nosa i oczu u kobiet o szczególnie bladej cerze i jaśnieniu u ciężarnych o cerze ciemniejszej. Ostuda bywa skutkiem oddziaływania hormonów na pigmentację komórek naskórka. Plamy ostudowe jeszcze silniej ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli nie zniknie po pół roku po porodzie, warto udać się po poradę do lekarza-dermatologa, który po zakończeniu laktacji, może zalecić terapię rozjaśniającą.

Naczynia pajączkowate

Niewielkie, czerwone znamiona moją pojawić się pod skórą na całym ciele. Naczyniaki te, które bieleją pod wpływem nacisku, to skupiska naczynek krwionośnych. U ciężarnych pojawiają się wskutek zwiększonego poziomu estrogenu we krwi. Znikają po ciąży.

Trądzik

U niektórych kobiet cierpiących na trądzik, stan skóry ulega poprawie podczas ciąży, u innych jednak bywa na odwrót. Czasem trądzik pojawia się nawet u ciężarnych, które wcześniej nie miały tej dolegliwości. Dość skuteczną metodą na trądzik jest ograniczenie ilości tłuszczu w diecie oraz regularne uprawianie ćwiczeń. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków przeciwko trądzikowi należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż związki chemiczne, zawarte w takich preparatach, mogą szkodzić dziecku. Trądzik i inne wypryski nierzadko samoistnie ustępują w drugim trymestrze.

Swędzenie dłoni i stóp

Świąd i zaczerwienienie dłoni – a czasem także podeszwy stóp – nazywa się rumieniem i jest efektem wzrostu poziomu estrogenu. Jeśli swędzenie mocno doskwiera przyszłej mamie, trzeba udać się do lekarza, gdyż może być też objawem cholestazy (czyli zastoju żółci) – dość częstej przypadłości u ciężarnej. Dolegliwość ta mija wraz z zakończeniem ciąży.

Łuszcząca się skóra

Podczas ciąży, z niejasnych dotąd powodów, nierzadko występuje też łuszczenie się naskórka w miejscach narażonych na tarcie. Dolegliwość o charakterze przejściowym, nie wymaga wizyty u dermatologa, mija po ciąży.

Najtrudniejsze do zniwelowania – rozstępy

Pojawiają się na skutek pękania włókien kolagenowych pod wpływem gwałtownego rozciągnięcia naskórka lub też zmian hormonalnych, oddziałujących na te włókna. Zdarzają się u 3/5 ciężarnych. Najczęściej występują na brzuchu, biodrach i na bokach piersi – więc w miejscach, które w czasie ciąży powiększają się najbardziej. Rozstępy mają początkowo postać różowoczerwonych kresek, które bledną kilka miesięcy po porodzie. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe u kobiet, które są w kolejnej ciąży, pań, które znacznie przybrały na wadze oraz u kobiet z genetyczną tendencją do rozstępów. Nie ma skutecznego sposobu na ich uniknięcie. Najlepiej oczywiście unikać nadmiernego przybierania na wadze, a także systematycznie ćwiczyć, by utrzymać mięśnie, które łagodzą siłę nacisku macicy na skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here