Atopowe zapalenie skóry

0
102

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które dotyka głównie mieszkańców miast. Częstość jej występowania w krajach wysoko rozwiniętych podwoiła się w ostatnich 20 latach. Co prawda niczym poważnym nie grozi, ale jest uciążliwe, psuje wygląd i pogarsza samopoczucie…

Atopowe zapalenie skóry

Nauka wiąże AZS z zanieczyszczeniem środowiska, chemizacją życia, stresem, a nawet… przesadną higieną. Ważne jest też dziedzictwo genetyczne. Jeśli twoi rodzice są alergikami, to masz 75 procent szans na atopię. Ale do końca nie wiadomo, dlaczego skóra niektórych osób zbyt gwałtownie reaguje na czynniki zewnętrzne. Jedna z teorii mówi, że wielu atopików nie ma dobrego płaszcza wodno-lipidowego, który broni skórę przed intruzami. Brakuje im kwasu gammalinolenowego, ważnego składnika ceramidów – lipidów uszczelniających naskórek. Dlatego skóra jest sucha i pozbawiona ochrony. Wszelcy intruzi, od alergenów począwszy na bakteriach, wirusach grzybach skończywszy mają do niej ułatwiony dostęp. Tamę można im postawić używając odpowiedniego kremu, który zastąpi naturalny ochronny film.

Woda termalna

Dużą ulgę osobom chorym na atopię przynosi woda termalna. Jest niskozmineralizowana, dzięki temu nie zostawia na skórze żadnego osadu, który mógłby ją podrażnić. A wyjątkowe proporcje minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu sprawiają, że ma kojące i łagodzące działanie. Zmniejsza wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję zapalną oraz sprzyja gojeniu skóry nie dopuszczając zwłaszcza do zaatakowania chorych miejsc przez gronkowca złocistego. Wodę termalną, można kupić w aptekach i rozpylać na dotknięte chorobą miejsca. Jeszcze lepszym sposobem jej użycia jest kompres, zwłaszcza z ochłodzonej wody. Uśmierza świąd i koi reakcje zapalne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here